Jubilejas gads Birzgalē

Farmaceitei un Birzgales aptiekas vadītājai Aldai Grašiņai šis ir jubilejas gads. Aprit 45. gads, kopš viņa strādā kā farmaceite, savukārt Birzgales aptiekā aizvadīts jau 30. gads.

Farmaceite Alda Grašiņa atklāj, ka sapnis palīdzēt cilvēkiem viņai bijis jau bērnībā. Savukārt apgūt farmaceita profesiju viņu pamudināja mamma, sakot, ka zāles cilvēkiem būs vajadzīgas vienmēr un tādējādi būs nodrošināts darbs visam mūžam.

“1971.gadā pabeidzu P. Dauges 1. Medicīnas skolu, iegūstot farmaceita asistenta specialitāti. Mēs bijām pēdējais kurss, kurš varēja skolā iestāties ar astoņgadīgo izglītību. Studijas nebija vieglas – no 30 audzēkņiem, kuri iestājās, skolu absolvēja tikai 12,” atceras Alda. “Pēc skolas beigšanas strādāju aptiekā Āgenskalnā, pēc tam Galvenajā aptieku pārvaldē un aptiekā Raganā. Savukārt šeit Birzgalē strādāju no 1986.gada.” Farmaceite stāsta, ka sākotnēji aptieka bijusi pašvaldības uzņēmums, bet, valstī sākoties privatizācijas procesam, viņa nolēmusi uzņēmumu privatizēt.

“Vislielākais izaicinājums farmaceita ikdienā ir izpildīt visus likumus, Ministru kabineta noteikumus un priekšrakstus. Lai atjaunotu licenci un sertifikātu, jāapmeklē kursi, semināri, jo nepieciešams savākt vajadzīgo punktu skaitu. Jāmācās ir visu mūžu, un tas ir pat labi, bet, tā kā es strādāju viena, semināru laikā nākas aptieku slēgt. Diemžēl tas sagādā neērtības aptiekas apmeklētājiem, tomēr šajā jautājumā es ceru uz savstarpēju sapratni,” stāsta Alda.
Farmaceitei darbs aptiekā sniedz lielu gandarījumu, jo ik dienu ir iespēja palīdzēt cilvēkiem. Īpaši patīkami ir brīži, kad cilvēki pēc atveseļošanās atgriežas, lai pateiktos. “Cilvēki nāk pie manis arī vienkārši pēc padoma, un dažkārt daļēji jāveic arī ārsta funkcijas. Lai gan jāsaka, ka man ir ļoti laba sadarbība ar ģimenes ārstu, kura prakse ir tepat blakus aptiekai. Klientiem tas ir ļoti ērti – uzreiz pēc ārsta apmeklējuma var iegādāties zāles. Medikamentus, ja ir vajadzība, mums pieved katru dienu, un, ja arī kādas zāles konkrētajā brīdī nav uz vietas, nākamajā dienā tās var jau saņemt,” stāsta aptiekas vadītāja.

“Es dzīvoju aptiekas mājā blakus darbam. Klienti to zina un dažkārt arī to izmanto, lūdzot palīdzēt brīvdienās vai nakts laikā. Ja nepieciešams, es labprāt arī izpalīdzu un reizēm pacientiem aiznesu zāles arī uz mājām. Man ir arī laba sadarbība un liels atbalsts no Birzgales pagasta pārvaldes. Proti, aptiekas ieeja un durvis piemērotas cilvēkiem ar speciālām vajadzībām,” stāsta farmaceite.

Birzgales aptieka strādā pirmdienās, otrdienās un ceturtdienās no plkst. 9.00 līdz 16.00, trešdienās – no plkst. 10.00 līdz 17.00, bet piektdienās – no plkst. 8.00 līdz 15.00. Savukārt nedēļas nogalē farmaceite atjauno spēkus jaunai darba nedēļai.

Aptiekas plašajā sortimentā ietilpst recepšu un bezrecepšu medikamenti, uztura bagātinātāji, higiēnas preces. Te ir arī stends ar barību mājdzīvniekiem. Klienti novērtē arī iespēju katru mēnesi noteiktus produktus iegādāties ar atlaidi, ko nodrošina aptiekas atrašanās Aptieka 1 tīklā. „Aptiekā ir ieviesta datorsistēma, kas palīdz kontrolēt medikamentu derīguma termiņus un medikamentu sortimentu. No 1. decembra tiks ieviesta arī e-recepte. Tas viss kopumā atvieglo darbu,” par aptiekas ikdienu stāsta Alda.

“Patlaban lielu daļu zāļu var nopirkt tikai ar receptēm, bet tas jau ir tikai pašu cilvēku labā, lai lieki nedzertu tabletes katra sīkuma dēļ. Mēs neesam kā veikals, lai tikai vairāk pārdotu, bet gan ārstniecības iestāde,” pārdomās dalās Alda Grašiņa un piebilst, ka lauku aptiekā cilvēki atbrauc ne tikai pēc zālēm, bet arī parunāties par savām problēmām. Ja tas uzlabo viņu garastāvokli un veselību – farmaceite ir priecīga.

Pienākot rudenim, Alda vēl jo vairāk aicina pievērst uzmanību savai veselībai – sportot un lietot pilnvērtīgu uzturu. “Esiet pozitīvi, dzīvespriecīgi un atsaucīgi!” vēl Birzgaļu aptiekas vadītāja.