Ieeļļosim ceļus?!

Kaut reizi dzīvē ceļi sāpējuši katram…

Kāpēc nolietojas locītavas?

Universāls risks jebkurai locītavai – celim, potītei, gūžai, plecam – ir palielināta slodze. Kājām bieži vien postu nodara liekais svars, arī grūts darbs, smags sports, vecums, sinoviālais jeb locītavas iekaisums. Locītavu nolietošanās var būt ģenētiski noteikta, iedzimta. Sākas artroze, kas attīstās tāpēc, ka skrimšļa šūnas – hondrocīti – zaudē savu spēju saglabāt un atjaunot locītavas kompleksu. Savukārt elastīgais skrimslis ir vajadzīgs, lai viens kauls viegli kustētos gar otru, skrimšļa funkcija ir amortizācija – samazināt slodzi, kas ikdienā jāuztur kaulam, izturēt triecienus. Ja skrimslis ir vesels, tas ir normāla biezuma, ceļgala locītavās var sasniegt pat centimetru. Bet, tiklīdz skrimslis nodilst, kauls vairs nav elastīgs un sāk dilt arī tas. Kauls izmainās, šūnu struktūra izzūd, tas kļūst monolīts, viendabīgs, ciets. Tas nozīmē, ka notiek sklerotizēšanās – kauls sagatavojas lielai slodzei un kļūst ļoti stingrs. Pēc tam tas ne tikai sklerotizējas, bet mēģina samazināt slodzi, uz tā veidojot tā sauktos radziņus – sāļus – un padarot locītavu stīvāku.

Locītavu ietver arī divi galvenie apvalki. Ārējais ir fibroza kapsula, kas stingri satur locītavu. Savukārt iekšējais sinoviālais apvalks producē šķidrumu, kas it kā ieeļļo locītavu.

Kas ir hialuronskābes potes?

Hialuronskābe dabiski atrodas daudzos cilvēka audos, arī sinoviālajā šķidrumā, tā ir galvenā sastāvdaļa. Pateicoties šai smērvielai, mēs varam kustēties viegli un bez sāpēm, tā arī pabaro skrimsli. Taču gadu gaitā locītavu šķidrumā esošo olbaltumvielu kļūst arvien mazāk, skrimslis nesaņem vajadzīgās barības vielas pietiekamā daudzumā. Tas kļūst trauslāks, mehāniski vieglāk ievainojams un to var vieglāk sabojāt jau mikrotraumas. Savukārt hialuronskābes injekcija ir gatava želejveida masa. Kad 2–3 mililitrus šā preparāta ievada ceļa locītavā, tā pārklāj visas nelīdzenās skrimšļa virsmas un ne vairs tik veselā locītava sāk slīdēt, mazāk ķerties, mazāk traucēt, labi kustēties. Ir reizes, kad pietiek ar vienu injekciju, bet pamatā tomēr vajadzīgas trīs līdz piecas injekcijas ar nedēļu starpā. Tās visai labvēlīgi ietekmē pašu locītavas skrimsli, jo hialuronskābes sastāvs ir līdzīgs locītavu šķidruma sastāvam un labi pieņem šo preparātu. Situācija uzlabojas: pirms tam ceļi krakšķēja ar nepatīkamu sāpi, un nu vairs ne! Pēc injekciju kursa sūdzības mazinās vai pat izzūd un problēma ir atrisināta uz ilgāku laiku. Pēc gada injekcijas varbūt jāatkārto.

Taču viss nav arī tik viennozīmīgi…

Svarīgs vecums

Jaunam, sportiskam cilvēkam, kuram locītavā un skrimslī nevarētu būt notikušas ar vecumu saistītas izmaiņas, hialuronskābes injekcijas uzreiz neinjicēs. Jo šādā situācijā sāk sāpēt viens vai abi ceļi, ortopēdi traumatologi vispirms domā, ka varbūt ir meniska bojājums vai arī skrimšļa vai saišu aparāta bojājums… Tātad – vispirms pacients jāizmeklē, jānoskaidro precīza diagnoze, un tad tiek nozīmēta ārstēšana atkarībā no vainas, kādu atrod. Vai nu tās ir pretiekaisuma tabletes, procedūras un režīms, vai arī plāno ķirurģisku iejaukšanos. Visbiežāk tieši veic artroskopiju – meniska operāciju, saišu operāciju vai skrimšļa nolīdzināšanu.  Bet nekādas hialuronskābes injekcijas tā – uzreiz! –netaisām.

Kad jaunam cilvēkam injicē hialuronskābes preparātus? Tad, kad redzam, ka ar tabletēm neko nevaram līdzēt. Piemēram, ar magnētisko rezonansi pierādīts, ka menisks vesels, taču ir skrimšļa bojājums – tas vietām nelīdzens. Vai arī, artroskopiski operējot menisku, konstatējam, ka arī skrimslis ir švaks. Tad jaunam cilvēka iesakām hialuronskābes injekcijas.

Kā ar senioriem?

Ja rentgenā labi redzams, ka locītavas sprauga starp abiem kauliem sašaurinājusies, ja redzam tā sauktos radziņus jeb, kā tautā saka, sāļu izgulsnēšanos. Ja magnētiskā rezonansē saskatāms, ka celī ir notikušas deģeneratīvas izmaiņas – osteoartrīts, locītavas progresējoša nolietošanās, kuru neizraisa nekāda cita slimība, bet izprovocē vecums, slodze, ģenētiskā predispozīcija. Skrimslis ir nodilis, virsmas nelīdzenas, kaulu galiem savstarpēji beržoties, rodas sāpes… Cilvēks jūtas slikti, nevar paiet, bet, pēc rentgena bildes skatoties, līdz endoprotezēšanai vēl vairāki gadi jāpagaida – vēl par agru mainīt locītavu pret mākslīgo… Tad rīcības scenārijs ir cits.

Vispirms celī jānoņem sāpes, un tāpēc veic tā sauktās blokādes – kortikosteroīdu injekcijas. Tie ir hormonāli preparāti, kas darbojas kā spēcīgi pretiekaisuma līdzekļi, kas samazina iekšējās kapsulas iekaisumu. Viena blokāde varētu būt līdzvērtīga, tēlaino runājot, apēstai diklofenaka tablešu paciņai. Mēs to paciņu ievadām tieši sāpošajā locītavā un varam panākt būtisku uzlabošanos. Ja pozitīvais efekts pēc pirmās injekcijas ilgst četras, piecas, sešas dienas un pēc tam sāpes atjaunojas (bet tās vairs nebūs tik intensīvas), pēc nedēļas var atkārtot injekciju, vēl pēc nedēļas ievada pat trešo devu.

Kad celis nomierinājies, sāpju vairs nav un cilvēks saka – ir labi –, tad drīkst un vajag viņa ceļa locītavā ievadīt arī hialuronskābi. Taču viena hialuronskābe sāpes nenoņems! Tāpēc nav jēgas sāpošā ceļa locītavā uzreiz injicēt dārgās hialuronskābes injekcijas – cilvēks tikai vilsies, jo cerētā pozitīvā efekta nebūs, toties nauda iztērēta un ne maza.

Kad vēl injicē celī

Ja locītavas deformācija ir liela, bet cilvēks kaut kāda iemesla dēļ nevēlas ne operēties, ne likt endoprotēzi – nomainīt dabisko locītavu ar mākslīgo. Iemesli var būt dažādi. Varbūt veselības stāvoklis slikts. Varbūt nav naudas. Varbūt bail. Šādās situācijās, lai slimā locītava mazliet labāk kustētos un slīdētu, iespējams kaut nedaudz palīdzēt ar hialuronskābes injekcijām. Protams, tās neko nedos, ja izmaiņas ceļa locītavā būs ļoti izteikta deformācija. Tad prātīgāk būtu veikt blokādes ar kortikosteroīdiem – izārstēt locītavu ar šiem preparātiem nav iespējams, tomēr tā sāpēs mazāk un cilvēks jutīsies labāk.

Kuru poti?

Latvijā ir apmēram desmit hialuronskābes preparāti: Go – na, Hyalgan, Erectus, Viskos, Ostenil, citi. Ražotāji saka: tiem atšķiras molekulu masa un katrs, protams, stāsta, ka viņa molekulu masa ir vislabākā. Latvijā viens no populārākajiem ir Go–on. Parocīgs injekcijas dizains, viegli ievadīt. Hyalgan it kā vairāk piemērots jauniem cilvēkiem, lieto arī osteoartrīta sākuma stadijā, jo tam piemītot ārstnieciska iedarbība, mazinot iekaisumu. Citi preparāti savukārt palīdz vecākiem cilvēkiem, kuriem osteoartrīts attīstījies tik tālu, ka kauli berzējas viens gar otru. Bet kopumā ir vienkārši kritēriji, pēc kuriem izvēlēties hialuronskābes injekcijas: pieņemama cena, labs ražotājs un lai preparāts nebūtu izraisījis komplikācijas.

Vai ziedes palīdz?

Tās var lietot, lai atvieglotu stāvokli, jo satur kādu no nesteroīdajiem pretiekaisuma medikamentiem – diklofenaku, profenaku vai citu, kas caur ādu iesūcas zināmā dziļumā. Tikai jāņem vērā: ja sāpes celī rada iekaisums, jālieto atvēsinošas ziedes; ja diskomforts radies ceļa locītavas mehānisku bojājumu dēļ, jāizvēlas sildoša ziede.

Lai iegādātos hialuronskābes potes, vajadzīga ārsta recepte!

Kas patīk sāpošām locītavām?

  1. Liekā svara nomešana.
  2. Vingrojumi ar locītavu kustību apjomu, bet bez slodzes. Min riteni gultā, cilā kājas šķērītē!
  3. Vingrojumi ūdenī fizioterapeita vadībā.
  4. 4.Magnētterapija, dūņu aplikācijas.