Lieto zāles pareizi!

Senioriem esot vidēji no sešām līdz astoņām kaitēm, un tas nozīmē, ka arī zāļu viņiem ir daudz.

Teksts –  Anda Līce

Konsultē Rīgas Stradiņa universitātes emeritētais profesors farmakologs ANTONS SKUTELIS.

Šķiet, kas tur liels – iepazīsties ar medikamentu lietošanas instrukciju un atbilstoši rīkojies! Taču dzīvē ne vienmēr tā notiek – cilvēks vai nu nav visu rakstīto rūpīgi izlasījis, vai arī nav ieklausījies ārsta vai farmaceita rekomendācijās un zāles lieto, kā pats iedomājas. Netiek ņemti vērā arī dažādi blakusapstākļi, un rezultātā var iedzīvoties problēmās.

Nesanāk, kā nevajag…

Piemēram, cilvēkiem gados problēmas mēdz sagādāt bezmiegs, ko viņi cenšas risināt ar miega zālēm. Tām visām anotācijā rakstīts: lieto pusstundu pirms gulētiešanas… Bet nekā nebija! Vecam cilvēkam zāļu aktīvās vielas lēnāk uzsūcas, jo viņam vielmaiņa principā darbojas lēnāk, liela nozīme ir arī aknu un nieru veselībai. Tātad, lai medikaments sāktu iedarboties, tās vajag ieņemt stundu vai pat ilgāk pirms gulētiešanas. Citādi var sanākt tā – cilvēks paņem tableti, bet miegs nenāk, paņem vēl vienu tableti, bet miega joprojām nav nevienā acī, tad paņem trešo un… rezultātā iekrīt tik dziļā miegā, ka naktī vairs negrozās, kā tam jābūt, un noguļ roku vai kāju. Reiz kāds pacients, kas bija iedzēris zāles miegam un arī mīkstam vēderam, jo mocījās ar aizcietējumiem, no rīta pamodās, kad viss jau bija noticis… gultā. Tātad, lietojot miega zāles un vēdera darbību regulējošus līdzekļus, vienmēr jāizrēķina, kad būs vajadzība nokārtoties.

Senioriem bieži vien ir problēmas ar vēdera izeju, pārsvarā  viņus moka aizcietējumi. Tāpēc, lietojot jebkādas zāles, jāraugās, vai to blakusparādību sarakstā nav norādīta tendence uz aizcietējumu veidošanos. Tad paralēli šīm zālēm uzreiz jādomā par aizcietējumu profilaksi, lietojot vēdera izeju mīkstinošu līdzekli. Nevajag gaidīt, līdz būs aizcietējums!

Par augu preparātiem

Daudzi domā, ka ķīmija ir tā sliktā, bet tas, kas aug dārzā, mežā vai pļavā, ir labs… Ne vienmēr! Piemēram, ir vismaz 70 ārstniecības augu, kuriem piemīt urīndzenoša iedarbība. Tātad tie no organisma kopā ar urīnu izdzen arī elektrolītus, kāliju, nātriju, magniju un kalciju… Seniors, kurš dzer zāļu tējas un lieto asinsspiedienu pazeminošus medikamentus, no kuriem daudzi ir urīndzenoši, var zaudēt pārāk daudz minerālvielu, piemēram, kāliju. Tas nepavisam nav labi, it īpaši, ja cilvēkam ir sirds ritma traucējumi, jo šādā gadījumā kālijs ir ļoti vajadzīgs.

Ja tiek zaudēts kālijs, nātrijs, magnijs, cilvēks jūt nogurumu, pret kuru arī kafija nepalīdz. Kā lai tiek galā ar šādu situāciju, kas liecina par kālija un citu minerālvielu trūkumu? Gados jaunāks cilvēks var apēst sauju rozīņu, ja vien viņam nav cukura diabēta, bet senioram noderēs īpašs medikaments.

Blaknes ir dažādas

Lietojot medikamentus, vienmēr jārēķinās ar blaknēm.  Piemēram, asinsspiedienu paaugstina visi nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Ja ikdienā augšējais spiediens turas 140–160 mm/Hg robežās, nekas slikts nenotiks. Bet, ja tas grozās jau ap 200 mm/Hg, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, tas var vēl vairāk paaugstināties. Tāpēc allaž jāizlasa zāļu instrukcija, vai blakņu sarakstā nav norādīts, ka medikaments ietekmē asinsspiedienu.

Bet – ko darīt, ja sāp? Tad jālieto zāles pret sāpēm un jāpalielina asinsspiedienu pazeminošo līdzekļu deva. Cik daudz, tas jāpavaicā savam ārstam.

Instrukcija ikdienai

1.Zāles un ēšana

Kāpēc ir tabletes, kas jālieto pirms vai pēc ēšanas, un vispār – ko nozīmē tās lietot tukšā dūšā, vēl precīzāk, tukšā kuņģī?

Ja zāles lietosi pirms ēšanas, piemēram, pirms brokastīm, kad tavs kuņģis pēc naktsmiera ir tukšs, tajā vēl nav sākusi izdalīties kuņģa sula un nekas no apēstā neietekmēs zāļu uzsūkšanos. Taču – nedomā, ka norīsi tableti un tūlīt vari ķerties klāt brokastu sviestmaizei. Nē, ir jāpaiet apmēram 20–40 minūtēm, tikai pēc tam drīksti brokastot. Parasti tukšā dūšā iesaka lietot reizi dienā uzņemamās zāles un tādas, kas nekairina kuņģa gļotādu.

Ja zāles tukšā dūšā jālieto vairākas reizes dienā?… Tad tās lieto 4 stundas pēc ēšanas, kad kuņģī vairs nav barības.

Kas notiks, ja zāles tomēr nelietosi stundu vai pusotras pirms ēšanas? Vienkārši to aktīvā viela neuzsūksies.

KAD un KO lietot?  

Pirms ēšanas: antacīdos preparātus un medikamentus kuņģa čūlas ārstēšanai, žulti dzenošos līdzekļus, līdzekļus pret vēdera uzpūšanos un pret caureju – tad to iedarbība būs ātrāka un efektīvāka. Ja nekādi nav iespējams šīs grupas zāles iedzert pirms ēšanas, lieto tās pusotras stundas pēc ēšanas. Tādā gadījumā šo zāļu iedarbība būs ilgstošāka, taču vājāka.

Ēšanas laikā kopā ar uzturu: gremošanas fermentus (palīdzēs labāk sagremot ēdienu), vēdera izeju mīkstinošus līdzekļus (to aktīvās vielas atbrīvojas gremošanas procesa laikā), piemēram, sennas lapu ekstrakta tabletes, krūkļa mizu, rabarbera sakni. Tā kā ēšanas laikā kuņģa sulā izdalās daudz skābes un tās pH ir ļoti zems, labi uzsūksies daži antiaritmiskie, bronholītiskie līdzekļi.

Tūlīt pēc ēšanas: medikamentus, kuri kairina vai bojā kuņģa gļotādu.

Piemēram, nesteroīdos pretiekaisuma preparātus, dažas ārstniecisko augu tējas (vītolu mizas, aveņu lapas).

Pēc ēšanas: medikamentus, kuru uzsūkšanos apēstā barība būtiski neietekmē. To iedarbība būs lēnāka, bet ilgāka. Piemēram, gremošanu veicinošie fermenti, negaršīgās zāles, kas mazina apetīti.

1,5–2 stundas pēc ēšanas: antacīdos jeb kuņģa sulas skābi mazinošus līdzekļus – kuņģa sulas skābe nekairina tukšo kuņģi, jo barības kuņģī vairs nebūs, bet kuņģa sula vēl turpina izdalīties.

Neatkarīgi no ēšanas: medikamentus, kas neietekmē kuņģa un zarnu trakta darbību un nekairina to. Vai arī šo darbību neietekmē uzturs.  Tie ir, piemēram, smadzeņu asinsriti uzlabojoši līdzekļi, bronhus paplašinoši un arī asinsspiedienu pazeminoši līdzekļi. Un visas zāles, ja ir neatliekama situācija, kad nav iespējams gaidīt.

SVARĪGI! Ja zāļu instrukcijā ir norāde Jāieņem trīs reizes dienā, tās nav jāpieskaņo brokastīm, pusdienām un vakariņām, bet gan jālieto ar 8 stundu starplaiku!

 2.Uzdzert vai neuzdzert?

  • Zāles lieto, uzdzerot 1/3 glāzes ūdens. Tas nodrošinās, ka tablete vai kapsula nepielips pie barības vada vai kuņģa sieniņas un to nekairinās.
  • Ja tev jālieto antibiotikas vai sulfonilamīdi, tad gan labāk uzdzer glāzi ūdens.
  • Lai, lietojot glikokortikosteroīdus un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, tie mazāk kairinātu kuņģi, dzer šos medikamentus kopā ar pienu, jo pienam piemīt kuņģa gļotādu pārklājošs efekts.
  • Tiem, kam izrakstīti antidepresanti, nav ieteicams lietot tēju un kafiju, jo tās ietekmē pastiprinās medikamenta blakus iedarbība – bezmiegs, hroniska neizgulēšanās un hiperaktivitāte.

3.Kā dzert vitamīnus?

  • Tu rīkosies pareizi, ja taukos šķīstošos vitamīnus, piemēram, E, K, D, A, lietosi pēc ēšanas, bet ūdenī šķīstošos, īpaši C un B grupas vitamīnus, – pirms ēšanas.
  • Kompleksos vitamīnu preparātus, kas satur arī minerālvielas, labāk lieto tūlīt pēc ēšanas.
  • Multivitamīni un dzelzs preparāti labāk uzsūcas skābā vidē, tāpēc būtu labi tiem uzdzert augļu sulu.