Laukā sals, telpās silts – palīdzi savai ādai!

Tuvojoties ziemai, jāpārskata savi ādas kopšanas paradumi. Ziemā to ietekmē gan sals, gan vējš, gan sauss gaiss telpās, kā arī temperatūras svārstības, kad brīžiem nākas atrasties aukstumā, brīžiem – siltumā.

Aukstā laikā āda ir silta, bet gaiss ļoti auksts, tātad krietni atšķiras ādas un gaisa temperatūra. Pielāgojoties šai nelabvēlīgajai situācijai, āda maina savas īpašības. Galvenā problēma, ko ziemā izjūt āda, ir dehidratācija – mitruma zudums. Trūkstot mitrumam, āda zaudē elasticitāti. Parasti ziemā taukaina āda kļūst normāla, normāla āda kļūst sausāka, bet sausa āda – arvien jutīgāka. Kad āda netiek galā ar nelabvēlīgiem apstākļiem, notiek tās zvīņošanās un plaisāšana.

Izvēloties kosmētiku un ādas kopšanas metodes ziemā, obligāti jāņem vērā šīs īpatnības.

Raksturīgākās kļūdas

  • Pārāk bieža skrubja izmantošana un pīlinga veikšana, kas noved pie ādas mitruma zuduma, sausuma un savelkošas sajūtas. Paplašinās ādas poras, un zūd ādas elastība.
  • Karsta ūdens lietošana. Ziemā ādai ieteicams vēss un viegli silts ūdens.
  • Saules aizsarglīdzekļu ignorēšana. Jebkurā gadalaikā ultravioletais starojums lielās devās ir kaitīgs un veicina ādas fotonovecošanu un pigmentāciju.
  • Mitrinošu krēmu lietošana ziemā no rīta vai tieši pirms došanās laukā.

Rūpes par sejas ādu ziemā – attīrīšana

Tā sastāv no četriem posmiem, un ir vienāda neatkarīgi no ādas tipa.

  1. Dekoratīvās kosmētikas noņemšana, ādas notīrīšana ar speciālu pieniņu. Lūpu zonai var izvēlēties augu eļļu. Līdzekļus uzklāj uz ādas ar apļveida kustībām, minimāli uzspiežot ādai.
  2. Mazgāšana. Ziemā ieteicams seju mazgāt ar putām vai mazgāšanas krēmiem, kas piemēroti sausai un jutīgai ādai, lai mazinātu kairinājumu. Ideāli būtu attīrīšanas līdzekļi, kas neattauko un nebojā ādas hidrolipīdu slāni. Tā ir plēvīte, kas veidota no taukiem, sviedru dziedzeru sekrēta, taukskābēm un pārragotām šūnām. Šis slānis nodrošina ādas skābo pH līmeni robežās no 4,7 līdz 5,7 un veido barjeru pret mitruma zudumu.
  3. Papildu attīrīšana – ādas atmirušo šūnu atlobīšana, lietojot pīlingu vai skrubi. To drīkst darīt ne biežāk kā reizi nedēļā. Ziemā jāizvēlas tādi papildu attīrošie līdzekļi, kas ir ar krēmveida bāzi, maigi atloba ādu un to netraumē. Pēc skrubja var likt barojošas maskas – jutīgai ādai divas līdz trīs reizes nedēļā, taukainai – reizi nedēļā.
  4. Tonizēšana. Sausai un jutīgai ādai jāizvēlas toniks, kas noņem kairinājumu. Taukainai ādai lieto toniku ar savelkošu iedarbību un tādu, kas sašaurina poras. Toniks atsvaidzina ādu, noņem attīrīšanas līdzekļu paliekas, nomierina un atjauno ādas pH līmeni.

Mitrināšana un barošana

Mitrinoši līdzekļi ādai ir vajadzīgi visu gadu, bet ziemā tos ieteicams uzklāt tikai vakarā vai tad, kad nav jāiet ārā. Sala ietekmē mitrinošie krēmu komponenti, piemēram, hialuronskābe, pārveidojas ledus mikrokristālos, kas rada kairinājumu, ādas traumatizāciju, veicina apsaldējuma rašanos.

Nakts krēms jāizvēlas mitrinošs. Pēc tā uzklāšanas uz sejas ādas jānoņem krēma paliekas ar salveti. Nakts krēmu liek pāris stundu pirms gulētiešanas, citādi šie krēmi var radīt, piemēram, sejas tūsku no rītiem.

Dienas krēms ziemā, kad āda zaudē šķidrumu un kļūst sausāka, ieteicams ar izteiktām aizsargājošām un barojošām īpašībām. Krēmu sastāvā jāmeklē lipīdi (taukiem līdzīgas vielas), kas ir visu dzīvu organismu sastāvā, kā arī A un E vitamīns un naturālas mitrinošas eļļas. Piemēram, kakao, karitē, avokado vai mandeļu eļļa. Šādi līdzekļi veido ādas aizsargplēvi un tajā pašā laikā ļauj tai brīvi elpot.

Nav ieteicami krēmi, kuru sastāvā ir minerāleļļa, vazelīns vai šķidrais parafīns, jo šīs sastāvdaļas veicina ādas attaukošanos. Arī lūpu zonai jālieto lūpu balzami, kas bagātināti ar lipīdiem.

Aizsardzība pret sauli

Nepareizs ir uzskats, ka ziemā saules aizsardzība ir pilnīgi nevajadzīga. Tāda paviršība noved pie priekšlaicīgas ādas novecošanas  – tai zūd elastīgums, rodas pigmenta plankumi. Fotonovecošanu var mazināt, lietojot speciālu aizsargkrēmu ar vielām, kas, nonākot ādas virsmā, atstaro saules starus un nodrošina aizsardzību gan pret UVA, gan pret UVB spektra gaismu.

UVB stari rada saules apdegumu, iedegumu, pigmentāciju, ādas vēzi.

UVA stari nokļūst dziļāk ādā, bojā kolagēna un elastīna šķiedras un rada priekšlaicīgu ādas fotonovecošanu.

Tātad vislielākā nozīme tās profilaksē ir UVA filtriem. Piemēram, krēmu sastāvā esošais titāna dioksīds vai cinka oksīds nodrošina aizsardzību pret abu spektru stariem. Daži ķīmiski filtri var būt UV nestabili un saules ietekmē ātri zaudē savu efektu. Dermatoloģiski pētījumi pierāda, ka ideālam ikdienas saules aizsargkrēmam nepieciešams vismaz SPF 15. Ja iecerēts ilgi atrasties ārā, piemēram, slēpot saulainā dienā, tad vajag saules aizsargkrēmu ar filtru SPF 30. Jāatceras, ka skaidrā ziemas laikā sniegs atstaro saules starus līdz pat 80 procentiem, un āda tiek pakļauta papildu izturīguma pārbaudei.

Citas situācijas

Ja seja bijusi ilgstoši aukstumā, tad pēc ienākšanas siltās telpās nevajag neko lietot, lai āda nomierinās. Vakarā var uzlikt mitrinošu vai nomierinošu sejas masku. Ja sejai regulāri ir agresīva aukstuma iedarbība, tad to var darīt divas reizes nedēļā.

Ja seja ir viegli apsaldēta… Pēc ienākšanas siltā telpā, sejas āda pusstundas laikā kļūst sarkana – tas nozīmē, ka atjaunojas asinsrite. Masāža vai sildīšana pie krāsns vai radiatora var nodarīt ļaunumu, jo audiem jāsasildās vienmērīgi un ādas mikrocirkulācijai jāatjaunojas pakāpeniski. Pēc tam var lietot lokālos līdzekļus, kuros ir dekspantenols, kas paātrina sadzīšanu, noņem dedzināšanas sajūtu un kairinājumu, tūsku un apsārtumu.

Jau izveidotām plaisām labāk izmantot ziedi ar dekspantenolu.

Ķermeņa ādas kopšana ziemā

Ziemā jebkuram ādas tipam jālieto saudzējoši mazgāšanas līdzekļi – mazgāšanas krēmi un mazgāšanas eļļas, kas minimāli putojas, toties šie līdzekļi nesausina ādu un nebojā ādas barjeras slāni. Pēc mazgāšanās ieteicams lietot dažādus ar lipīdiem bagātus kopšanas balzamus vai arī kopšanas krēmus. Ja atsevišķās ķermeņa vietās āda ir sausa, lobās un ir jutīga, tad tās jāieziež ar barojošu ķermeņa krēmu, kura sastāvā ir eļļas un taukskābes.

Papildu attīrīšanu ķermeņa ādai – ādas atmirušo šūnu atlobīšanu –, lietojot pīlingu vai skrubi, ziemā drīkst veikt ne biežāk kā reizi nedēļā. Jāizvēlas tādi kopšanas līdzekļi, kas ražoti uz krēmveida bāzes, kas maigi atloba ādu un netraumē.

Jārūpējas arī par rokām

Ziemā piemērots ir roku aizsargkrēms vai barojošs krēms. Tā sastāvā jābūt lipīdiem, glicerīnam, augu eļļai. Nedrīkst lietot mitrinošus roku krēmus. Tie lai paliek uz nakti, lai tad mitrina un atjauno ādu.

Ādas tipi

Sausa sejas āda –  ļoti jutīga pret aukstumu un ultravioleto starojumu, vēju. Mazgāšana ar parastām ziepēm bieži rada kairinājumu. Raksturīga priekšlaicīgas novecošanas pazīmes. Kopjot šādu ādu, jāatceras par tās barošanu un mitrināšanu.

Jutīga sejas āda  – raksturīga viegla kairinātība, jutīgums pret līdzekļiem ar aromatizatora klātbūtni, šī āda reaģē uz temperatūras svārstībām un ultravioleto starojumu, vēju, aukstumu. Ādas kopšanai jāizvēlas līdzekļi speciāli jutīgas ādas tipam bez smaržvielām.

Normāla āda – tīra, gluda, elastīga, matēta. Arī šajā gadījumā nevajag aizmirst par regulāriem sejas ādas kopšanas rituāliem.

Taukaina āda – spīdīga, ar paplašinātām porām. Ilgāk saglabā elastību un vēlāk noveco. Galvenā šīs ādas problēma ir liekie tauki, tāpēc tie jālikvidē, nevis āda pilnībā jāattauko.

Kombinēta āda – tai raksturīga taukaina T zona. Te var būt dažāda rakstura līdzekļu kombinēšana.

Svarīgi atcerēties!

Ziemā jebkurš krēms uz ādas jāklāj ne mazāk kā 30–40 minūtes pirms došanās laukā.