Staro arī pēc 50

Kāpēc mūsu āda noveco, un kā varam tās izskatu uzlabot?

Konsultē Lāzerklīnikas dermato­veneroloģe un kosmetoloģe INĀRA STEPANOVA

Kur pazūd jaukais tvirtums

Taisnības labad jāteic, ka sejas ādas izskats daudz būtiskāks ir sievietēm, jo viņām novecošanas pazīmes parādās ātrāk nekā vīriešiem. Iemesls pavisam vienkāršs – sievietēm sejas āda ir jutīgāka, bet vīriešiem tā ir taukaināka un blīvāka, viņiem arī matu folikuli, kas veido bārdu, nostiprina sejas ādu un neļauj ovālam tik ātri sašļukt. Līdz ar to arī sirma kunga sejas izskats var nenodot viņa patieso vecumu.

Par ādas novecošanu liecina nevis kāda viena pazīme, bet pazīmju kopums, kas ietver ādas elastīguma zudumu, ekspresijas līniju padziļināšanos un ādas samazinātas spējas noturēt ūdens molekulas, tāpēc tā kļūst sausāka, plānāka, jutīgāka un zūd tvirtums. To visu izraisa samazināta kolagēna, elastīna un hialuronskābes dabiska veidošanās ādā. Īpaši negatīvi ādas izskatu ietekmē sievišķā hormona estrogēna līmeņa samazināšanās organismā.

Bet kāpēc viena dāma savos piecdesmit būs ar patīkamu, gludu seju, kurai dažas smaida krunciņas ap acīm piešķir tikai šarmu, bet citai sejā jau būs iegrauzušās dziļākas grumbiņas, sejas ovāls gravitācijas spēka ietekmē noslīdējis uz leju.

Vienkārši pirmajai dāmai ģenētiski noteikts, ka viņas ādas dabiskie novecošanas procesi noris lēnāk nekā citai. Daba katrā no mums ieliek savu programmiņu, tāpēc arī mātei un meitai būs redzamas vienādas novecošanas pazīmes.

Pret ārējās vides faktoru ietekmētu ādas novecošanu gan mēs varam stāties pretim. Piemēram, sargājot savu ādu no saules ultravioletā starojuma kaitīgās ietekmes. Un to nav grūti izdarīt, jo aptiekās pilni plaukti ar labiem saules aizsarglīdzekļiem, atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko. Nesmēķējot. Sargājot sejas ādu no ķīmiskiem bojājumiem un nepareizas un agresīvas kopšanas. Tiesa, arī šādās situācijās svarīga cilvēka ādas spēja adaptēties bojājumiem, un tas nu atkal ģenētiski ir ieprogrammēts.

Protams, ir vēl ir daudz citu teoriju, kāpēc āda noveco, piemēram, brīvo radikāļu un vielmaiņas galaproduktu uzkrāšanās teorija…

Ko varam darīt pašas

Sieviete pati ļoti daudz ko var darīt, lai viņas āda, neņemot vērā pasē ierakstīto dzimšanas gadu, izskatītos svaigāka, maigāka, gludāka un būtu patīkamā tonī. Lai to panāktu, savā dzīvē jāievieš – ja tas līdz šim vēl nav izdarīts – vairāki pareizi novecojošas ādas kopšanas ieradumi.

Sejas attīrīšana

Novecojošas ādas attīrīšanai jāpievērš īpaša uzmanība. Lieta tāda, ka ādā virspusējā kārtiņā, epidermā, mainoties ādas dabiskajiem pārragošanās un nolobīšanās procesiem, pieaug veco, pārragoto šūnu daudzums un samazinātā tauku daudzuma dēļ (arī viens no ādas novecošanas negatīvajiem blakusefektiem) sākas hidrolipīdu izmaiņas ādā, ūdens zudums… Arī dermā – ādas vidējā slānī – parādās atrofiskas izmaiņas un sāk samazināties kolagēna un citu labo šūnu sintēze.

Tāpēc ir ļoti svarīgi vakarā, atnākot mājās, rūpīgi noņemt no sejas dekoratīvās kosmētikas līdzekļu atliekas, pa dienu sakrājušos putekļus, sviedrus… Tikai tad, kad āda ir pilnvērtīgi attīrīta, var domāt par nākamo posmu – kopjošo līdzekļu izmantošanu.

No attīrošo līdzekļu ļoti plašā klāsta var izvēlēties micelāros ūdeņus, speciālas putiņas, kuras pēc tam ir jānoskalo ar ūdeni, attīrošos pieniņus. Tā kā parasti ar gadiem sejas ādai ir sausuma pazīmes, sejas ikdienas tīrīšanai ieteiktu izvēlēties līdzekļus atbilstošus savam ādas tipam. Sausai sejas ādai vēsajā gadalaikā labāk izmantot attīrošos līdzekļus, kuru sastāvā nav ūdens.

Pēc sejas attīrīšanas lietotais toniks palīdzēs noņemt attīrošā pieniņa atliekas un tonizēs ādu.

Vidēji reizi nedēļā jāveic arī sejas papildu attīrīšana no atmirušajām ādas šūnām, izmantojot pīlinga masku vai skrubi. Nedzīvo šūnu kārtiņas noņemšana padara ādu svaigāku un gludāku, tās toni – maigāku. Pats svarīgākais, ka ādu kopjošie līdzekļi uz šādi attīrītu ādu iedarbosies daudz labāk nekā caur sabiezētu ādas raga slānīti.

Rajonā ap acīm, kur āda ir visplānākā un kur ir visvairāk mīmikas un pirmās novecošanas pazīmes, kur varbūt ir smaida krunciņas, tūska un zili riņķi, būtu pareizi izmantot tikai tādus attīrošos līdzekļus, kas piemēroti acu zonas attīrīšanai.

Sejas kopšana

Pirmais ieteikums – pārliecināties, ka šobrīd lietotais krēms tiešām ir atbilstošs sejas ādas tipam, vecumam un esošajām problēmām. Pretnovecošanas kosmētisko līdzekļu sastāvu veido tā, lai tiem ir gan ādu mitrinoša (palīdz ādā dabiski saglabāt ūdeni, iedarbojas uz smalkajām krunciņām, kas radušās ādas sausuma dēļ), gan stimulējoša iedarbība uz šūnu reģenerāciju un kolagēna sintēzi. Tas ļaus ādai izskatīties veselīgākai, uzlabosies ādas turgors – elasticitāte –, būs mazāk pamanāmas noguruma un novecošanas pazīmes.

Līdz ar gadiem vairāk parādās paplašināti ādas asinsvadi – attīstās rozācija, par ko visbiežāk liecina apsārtuši vaigi un deguns, uzrodas negribēti pigmenta plankumi, tāpēc piedāvājumā ir speciāli krēmi pigmentētas, kuperozas ādas kopšanai.

Krēmos tiek iekļauti arī antioksidanti, lai ādu pasargātu no brīvo radikāļu kaitīgās iedarbības nelabvēlīgu ārējo faktoru dēļ. Parasti tie ir vitamīni (to atvasinājumi), visbiežāk skābju veidā.

No A vitamīna iegūtam retinolam, retīnskābei piemīt īpaša ietekme uz epidermas dzīvo šūnu atjaunošanos, ādas pārragošanās un nolobīšanās procesu līdzsvarošanu, kolagēna sintēzes stimulēšanu.

C vitamīns jeb askorbīnskābe arī ir antioksidants, tas veicina kolagēna sintēzi, uzlabo ādas aizsargspējas, darbojas pret krunciņām un grumbiņām. Ļoti bieži to izmanto pigmenta plankumu balināšanai.

E vitamīns mazina ādas iekaisuma pazīmes, ja āda ir jutīga un reaģē uz ārējās vides faktoriem, stiprina asinsvadu sieniņas un uzlabo mikrocirkulāciju. Var teikt, ka E vitamīns dod ādai enerģiju.

Krēmus ar B5 vitamīnu (pantenolu) labi izmantot pēc pīlingiem, ādas kairinājuma, jo tam piemīt ādu mitrinoša, mīkstinoša, nogludinoša un kairinājumu mazinoša īpašība.

Hialuronskābe, kas dabiski sintezējas organismā, bet ar gadiem tās kļūst arvien mazāk, tāpēc tā ir viens no svarīgākajiem komponentiem kopšanas līdzekļos, kā arī procedūrās. Hialuronskābe ir dabiskais ādas mitrinātājs, uzlabo ādas elasticitāti, veicina šūnu reģenerāciju, tai piemīt arī labs dziedinošs efekts.

Kā var palīdzēt kosmetologs

Piemēram, piedāvājot ķīmiskā pīlinga procedūru, kuras laikā tiek radīts ārsta kontrolēts ādas kairinājums, mākslīga stresa situācija, kas maksimāli stimulē dabiskos ādas pašregulācijas un atjaunošanās procesus. Šāda pocedūra uzlabo novecot sākušas ādas izskatu – tā kļūst svaigāka, veselīgāka, grumbas vairs nav tik dziļas, āda tiek papildus mitrināta, sejas ovāls atgūst pareizās aprises, uzlabojas kakla ādas un dekoltē zonas stāvoklis. Tas labi iedarbojas arī uz pigmenta plankumiem.

Ārsts var arī piedāvāt injekcijas ar tā saucamajiem ādas filleriem, preparātiem mīmikas un smaida krunciņu mazināšanai. Šīs procedūras iedarbība parasti ir pusgadu līdz gadam. Mēdz būt pat tā, ka krunciņas, kas seju padarīja vecāku, izlīdzinās, un ilgāku laiku nav vajadzīgs izmantot filleru saturošu preparātu.

Novecojošai ādai ir piemērota arī biorevitalizācija – ādas bioatjaunošana. To veic ar injekciju metodi, izmantojot dabiskās hialuronskābes injekciju preparātus. Svarīgi, ka hialuronskābe ir dabisks līdzeklis, kas nesatur olbaltumvielas, un to labi panes. Labākam efektam procedūru nepieciešams veikt kursa veidā. Rezultātā – virspusējās grumbas izlīdzinās, ādas vitalitāte uzlabojas.

Daba katrā no mums ieliek savu programmiņu, tāpēc arī mātei un meitai būs redzamas vienādas novecošanas pazīmes.

Svarīgi vakarā rūpīgi noņemt no sejas dekoratīvās kosmētikas līdzekļu atliekas, pa dienu uzkrājušos putekļus, sviedrus…