Nelaid klepu dziļumā!

Rudenī un ziemā klepus vien retajam ir svešs. Un tomēr – kā to ātrāk uzveikt?

Teksts –  Ginta Auzniece

Konsultē Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību diferenciāldiagnostikas nodaļas vadītāja pneimonoloģe alergoloģe INETA GRĪSLE.

Nozīme imunitātei un mieram

Galvenais iemesls, kāpēc ziemā piemetas klepus, ir tas, ka mūsu elpceļu gļotādas kļūst uzņēmīgākas pret infekcijām. To veicina gan mitrais un vēsais āra gaiss, kas elpceļiem ne visai patīk, kā arī apkures sezonas veicinātais sausais gaiss telpās – tā ietekmē mitrums iztvaiko arī no gļotādām un elpceļi kļūst ievainojamāki, uzņēmīgāki pret vīrusiem un baktērijām. Ja imunitāte stipra, šī apstākļu maiņa neko daudz neietekmē. Tādā gadījumā bronhi baktērijas, kas tajos iekļuvušas, ar savām bārkstiņām satver, iznīcina un vienkārši izvada laukā, pirms slimība vispār sākusies. Taču, ja imunitāte nav tik spēcīga, bijis daudz stresa, pārgurums darbā, ir kādas hroniskas kaites, organisms tik aši nenoreaģē uz bacili, un tas var sākt uzdarboties.

Jāteic, ka vīrusa izraisītam klepum īpašas ārstēšanas nav, tāpēc galvenais ir mazināt slimības simptomus, lai slimošanu būtu vieglāk pārlaist. Savukārt organismam vīrusu ātrāk uzveikt palīdzēs miers – jāpaguļ, jāiepauzē. Tas būtībā ir galvenais iemesls, kāpēc klepus, tā teikt, aiziet dziļumā. Ja to neievēro, turpina ikdienas gaitas tikpat intensīvi, tādā veidā vīrusam klāt tiek pieķerts vēl kāds nelāgs bacilis, un mazs, nevainīgs klepiņš pārvēršas ilgā un nopietnā slimošanā.

Klepus klāt! Ko darīt?

Pirmais nosacījums – vēro sevi, pievērs uzmanību, kāds ir klepus, un nemeties uzreiz tam virsū ar nopietniem medikamentiem. Piemēram!

  • Pamanot pirmos slimības simptomus, ļoti piemēroti ir dabas līdzekļi, piemēram, māllēpju, pelašķu, ceļmallapu, gaiļbiksīšu, aveņu, liepziedu tēja. Arī klepus sīrupi ar dabisku sastāvu uz augu bāzes, tie gan veicina atklepošanu, gan darbojas pret iekaisumu.
  • Svarīgi slimības laikā mitrināt elpceļu gļotādas, ļoti labi te noder dažādas aptiekās nopērkamas augu eļļas, piemēram, smiltsērkšķu, timiāna, arī ar propolisu. Eļļiņu lietošana gan dziedēs un mitrinās iekaisušo rīkles gļotādu, gan aizsargās to no jaunu baciļu pieķeršanās.
  • Ja ir mokošs, sauss klepus, palīdzēs sūkājamās tabletes, kas satur augu ekstraktus, – tās mitrinās iekaisušo gļotādu, un klepus būs mazāks, ne tik kairinošs.
  • Ja klepus neļauj naktīs gulēt, var noderēt medikamenti, kas nomāc klepu.
  • Ja ir arī temperatūra, sāpes, pāris dienu var palietot kādu no nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem.

Palīgā, krēpas!

Elpceļu iekaisumam ir vairākas fāzes. Sākumā ir izteikta tūska, tāpēc klepus ir sauss. Vēlāk iekaisums pāriet krēpu fāzē, kad it kā kļūst vieglāk, tāpēc to bieži saista ar atveseļošanos. Bet – arī ilgstošs, mitrs klepus nav labs, jo liecina par to, ka krēpas veidojas arvien no jauna.

Labas krēpas, kas neliecina par bakteriālu infekciju, ir gaišas, baltas, putainas, reizēm arī gaiši dzeltenīgas, bet tādas noteikti arī jāklepo ārā. Lai tās kļūtu šķidrākas un būtu vieglāk atklepojamas, jālieto daudz šķidruma – tējas, ūdens. Ja atkrēpoties ir grūti, jūtams, ka krūtis ir pilnas, bet ārā nekas nenāk, talkā var ņemt bezrecepšu līdzekļus krēpu šķidrināšanai jeb mukolītiķus. Šo vielu saturošie medikamenti palīdz krēpām gan veidoties, gan arī veicina atkrēpošanos – liek aktīvāk kustēties skropstiņām, kuras izklāj bronhus, un krēpas tādā veidā labāk tiek izvadītas ārā. Tiesa, nav pierādīts, ka, šos līdzekļus lietojot, vajadzēs slimot īsāku laiku un klepus ātrāk beigsies, taču tie noteikti palīdz atlabt komfortablāk.

Bērniem atkrēpošanu var arī veicināt viegla krūškurvja masāža. Iztīrīt bronhus no krēpām palīdz arī elpošanas vingrinājumi. Lūk, viens no tiem! Trīs četras reizes no vietas caur degunu veic dziļas ieelpas un caur muti (saliekot lūpas svilpītē) maksimāli strauji visu izelpo. Bet – to dari tikai sēdus vai guļus.

Kad jāiet pie ārsta?

Vīrusa izraisītam klepum, ja laikus sākta ārstēšana, būtu jāpāriet 14 dienu laikā, bet, ja jau nedēļu sēdēts mājās, dzertas tējas, pūstas kaklā eļļiņas, bet klepus tikai pieņemas spēkā, tad gan vērts parādīties ģimenes ārstam, jo, iespējams, vajadzīga nopietnāka ārstēšana.

Bīstamie simptomi, kad pie ārsta jādodas nekavējoties, – ja krēpās parādās asinis, kļūst grūti atklepoties, ilgi nekrītas temperatūra, ir sauss klepus ar sēcošu elpu un tās trūkumu. Pazīmes, kas var liecināt par plaušu karsoni: liels nogurums, nespēks, apetītes zudums, augsta temperatūra. Arī, ja krēpas kļūst tumšas, zaļas, brūnganas, tas nozīmē, ka vīrusam pievienojusies baktērija, tāpēc steigšus jādodas pie ārsta, kurš, visticamāk, izrakstīs antibiotikas.

Negribi klepu? Rūpējies par degunu!

Būtībā deguns ir kakla un dziļāko elpceļu sargs. Ja deguns strādā labi – nav aizlikts vai arī, gluži otrādi, visu laiku nepil –, tas izdara galveno uzdevumu elpceļu veselības uzturēšanā. Proti, deguna gļotāda samitrina ieelpoto gaisu, attīra to un tālāk aizvada uz kaklu un dziļāk elpceļos. Tādā gadījumā arī infekcijām mūsos iekļūt ir grūtāk, jo deguns darbojas kā filtrs. Savukārt, ja tas visu laiku ir tekošs vai ciet, tad nespēj pilnvērtīgi veikt savu funkciju, un cilvēks ir spiests elpot caur muti. Tādā gadījumā, ieelpojot caur muti gaisu, kas nav attīrīts un sasildīts, rodas gļotādas kairinājums un klepus. Pat pētījumos pierādīts: ja deguns ir ciet un cilvēks caur to nespēj paelpot, vīrusiem drīzāk pievienojas baktērijas, kas slimību saasina un paildzina atveseļošanos. Palīdzēt degunam atkal būt formā var deguna pilieni, kas satur aktīvās vielas oksimetazolīnu vai ksilometazolīnu. Tiesa, tos nedrīkst lietot ilgstoši, bet no septiņām līdz desmit dienām – droši.

Padomi

1. Ja ziemā ģimenē kāds bieži slimo ar elpceļu kaitēm, vērts iegādāties speciālu gaisa mitrinātāju. Pietiekams gaisa mitrums telpās palīdzēs mitrināt arī elpceļu gļotādas, un tās nebūs tik uzņēmīgas pret infekcijām.

  1. Apkures sezonā bieži un pareizi vēdini telpas! Tas nozīmē, ka logs jāatver kārtīgi līdz galam, kārtīgi jāizvēdina un tad jāaizver. Ja logu tur vaļā uz ziemas vēdināšanas režīmu, kad pavērta ir tikai maza spraudziņa, tas nenodrošina pietiekamu gaisa apmaiņu, tikai ļauj telpā nepārtraukti ieplūst vēsākam gaisam.

Ņem vērā!

Daudzu klepus sīrupu sastāvā ir pretklepus medikamenti – ja krēpu ir daudz, tos nedrīkst lietot, jo, nosmacējot klepošanas refleksu, tiek aizturēta krēpu izdale – tas var kļūt bīstami.

Farmaceite iesaka

Iesaka INTA STRAUTMANE, farmaceite Sarkandaugavas aptiekā.

Vispirms nomākt klepu, tad – šķidrināt krēpas

Šogad raksturīgi, ka vīrusa izraisīts klepus sākumā ir sauss, kairinošs. Tāpēc arī simptomātiskie līdzekļi vajadzīgi tādi, kas mazina kairinājumu un nomāc klepus refleksu – te der sūkājamās tabletes ar mitrinošu un atklepojošu efektu. Ja vienlaikus ar kairinošu, mokošu klepu ir arī paaugstināta temperatūra, labi palīdz kombinētie pretsaaukstēšanās līdzekļi, kuru sastāvā ir gan nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, gan klepu nomācošs preparāts. Līdzekļus, kas nomāc klepošanas refleksu, nedrīkst lietot ilgstoši, bet tikai līdz brīdim, kad parādās krēpas.

Tad seko nākamais etaps – krēpu šķidrināšana un izvadīšana. Šim nolūkam noder īpaši medikamenti, kas palīdz šķidrināt krēpas, veicina bronhu skropstiņu kustīgumu, lai no tām atbrīvotos, bet vienlaikus nepalielina krēpu apjomu. Tikai jāņem vērā, ka šos līdzekļus nedrīkst lietot cilvēki, kam ir hroniskas kuņģa vainas, jo var rasties kuņģa kairinājums. Vēl krēpu šķīdinošos līdzekļus nevajadzētu lietot uz nakti, pirms miega, jo, aktīvajai vielai iedarbojoties, sāksies atklepošanās, un tas traucēs gulēt, un miegā var būt arī bīstami, jo var aizrīties ar krēpām. Jāuzmanās arī gados veciem cilvēkiem un maziem bērniem, jo viņiem var būt traucēta atklepošana. Nopietnākos gadījumos, kad klepus nemitējas un nemitējas, ir gripas vīrusam līdzīgi simptomi ar rejošu klepu, ārsts var izrakstīt kodeīnu saturošus medikamentus.

Lai gan tās nav oficiālajās vadlīnijās apstiprinātas, no tautas metodēm pret klepu efektīvas un cilvēku iecienītas ir sildošās procedūras. Piemēram, sinepju plāksteru līmēšana uz krūtīm, kāju vanniņas ar sinepju pulveri, pēc kāju izsildīšanas pēdas var ieziest ar uzsildītu sinepju eļļu. Pēc tam jāvelk kājās siltas vilnas zeķes un jālien zem segas malkot liepziedu tēju ar aveņu vai upeņu ievārījumu. Vēl slimojot nedrīkst aizmirst par šķidruma lietošanu. Uzņemot pietiekami daudz šķidruma, tiks mitrināti arī elpceļi un sausais klepus ātrāk pāries attīrošajā krēpu fāzē.